Kurti: Reciprociteti i targave të automjeteve është vendosur

Spread the love

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se me marrëveshjen e sotme në Bruksel është vendosur reciprociteti i targave të automjeteve, raporton Gazeta Express.

Kurti ka shkruar se targat e të dyja shteteve do të mbulohen.

“Reciprociteti i targave të automjeteve është vendosur. Meqë targave të Republikës së Kosovës në Serbi do t’iu mbulohet simboli shtetëror, të gjitha targave të Serbisë pa dallim do t’iu mbulohet po ashtu simboli i tyre në territorin e shtetit tonë. Njësia Speciale e Policisë së Kosovës ka shkuar në Jarinje dhe Bërnjak më 20 shtator për të mbrojtur vendkalimet dhe policinë kufitare nga bllokuesit e rrugëve dhe qarkullimit të lirë”, ka shkruar ai.

Kryeministri Kurti ka shkruar se kushtet e Presidentit Vuçiq për takim javën e kaluar s’janë plotësuar.

“Në javën e shkuar, Presidenti i Serbisë vuri katër kushte për takimin në Bruksel të përfaqësuesve tanë. Natyrisht që nuk ju plotësuan ato dhe dje u zhvilluan bisedimet në Bruksel. Tash fillon epoka kur Serbia nis e mësohet me reciprocitet”, ka thënë Kurti.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*