Moti sot, këto janë temperaturat

Spread the love

Moti sot, këto janë temperaturat

Java e parë e muajit prill do të karakterizohet me mot të ndryshueshëm, diell, vranësira dhe reshje shiu.

Dita e hënë dhe e martë mbeten me kushte pothuaj të ngjashme meteorologjike, por nga orët e vona të ditës së martë pritet fuqizim i masave ajrore, të cilat parashihen të krijojnë kushte për vranësira të dendura, të cilat vende-vende do të sjellin reshje shiu.

Në fushat termike priten ndryshime, ku minimalet parashihen të lëvizin ndërmjet 2-4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen

të lëvizin ndërmjet 18-22 gradë Celsius.

Sipas parashikimeve sinoptike, muaji prill pritet të ketë reshje të konsiderueshme, të cilat do ta plotësojnë këtë deficit të reshjeve dhe njëkohësisht do të ndikojnë pozitivisht në gjitha fushat e jetës, me theks të veçantë në bujqësi, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*