Tenderi 216 mijë eurosh nga RTK – Aktorja Teuta Krasniqi thotë se nuk e fitoi me ndihmën e politikës

Spread the love

Tenderi 216 mijë eurosh nga RTK – Aktorja Teuta Krasniqi thotë se nuk e fitoi me ndihmën e politikës

Tenderi 216 mijë eurosh nga RTK – Aktorja Teuta Krasniqi thotë se nuk e fitoi me ndihmën e politikës

Aktorja Teuta Krasniqi ka fituar një tender me vlerë prej 216 mijë eurosh nga televizioni publik për prodhimin e një seriali që do të transmetohet në RTK. Pasi publikimit të lajmit Krasniqi u cilësua si një aktore e dobët ndërsa u tha se seriali i saj nuk meriton të financohet nga taksat e qytetarëve. Për më tepër u theksuar se tenderin e ka fituar për shkak të lidhjeve me politikën saktësisht për faktin që ajo e ka vëlla Memli Krasniqin e PDK’së. Krasniqi i ka hedhur poshtë të gjitha këto në një bisedë për Gazetën Express.

Aktorja Teuta Krasniqi ka fituar tenderin prej 216 mijë eurosh nga Televizioni publik për transmetimin e serialit iStar, prodhim i produksionit të saj.

Për marrjen e këtij tenderi nga aktorja, ka pasur shumë reagime se një shumë aq e madhe u fitua në saje të lidhjes familjare që Krasniqi ka me politikën, përkatësisht Partinë Demokratike, ku vëllai i saj Memli Krasniqi është nënkryetar dhe shef i Grupit Parlamentar.

Teuta Krasniqi i quan të ulëta të gjitha këto krahasime pasi sipas saj, ka karrierë të bujshme dhe të gjatë, pa ndihmën e askujt.

“Unë nuk jam bërë dje aktore as nuk jam bërë dje producente. Po i mbushi 20 vjet prej kur kam filluar karrierën saktësisht në RTK”, është shprehur Krasniqi për Gazetën Express.

Prouduksioni i saj do të përgatisë 24 episodë për Televizionin Publik. Për secilin episod i bie të paguhet nga 9 mijë euro, dhe kjo shumë është konsideruar si shumë e lartë. Kanë reaguar nga  shoqëria civile por edhe sindikata e pavarur e RTK’së.

Aktorja thotë se ajo shumë ka qenë më minimalja e mundur krahasuar me angazhimet që, sipas saj, ka produksioni.

“Kjo është shuma më e vogël e mundshme. Për serial angazhohen rreth 80 persona, mbi 13 aktorë profesionistë. Një episod na merr kohë tri ditë për t’u xhiruar. Ne RTK’së ia dërgojmë produktin e finalizuar”,ka thënë Krasniqi.

Reagime të shumta kanë shkuar në adresë të RTK’së edhe për cilësinë e serialit që ka fituar produksioni i Teuta Krasniqit.

Flutura Kusari, juriste e të drejtës së medias, ka shkruar në Facebook se ky serial nuk meriton të paguhet nga taksat.

“Sipas KRPP-së dhe mediave Teuta Krasniqi, një aktore tejet e dobët sipas meje dhe motra e deputetit të PDK-së Memli Krasniqi, paska fitu tender nga RTK-ja për prodhimin dhe shfaqjen e serialit iStar në vlerë 216 mijë euro. Edhe atë me procedurë të negociuar pa publikim të njoftimit të kontratës”, ka shkruar Kusari.

Këto Krasniqi i ka quajtur të ulëta, duke thënë se seriali është shumë cilësor, dhe këtë vlerësim e ka marrë nga njerëz të fushës së artit.

Për marrjen e tenderit të produksionit të aktores, Sindikata e RTK’së, ka deklaruar se politika po e rrezikon funksionalitetin e Televizionit Publik përmes inkuadrimit të
“RTK nuk mbrohet me retorikë boshe siç po e bëjnë disa nga deputetët e Kuvendit të Kosovës, por me veprime konkrete që avancojnë statusin e Transmetuesit Publik.

Përmes përfshirjes së familjarëve të tyre në projekte audiovizive të financuara nga buxheti i RTK-së, vendimarrës nga politika po e rrezikojnë seriozisht funksionalitetin e RTK-së”, thuhej në reagimin e sindikatës dërguar mediave. /Express/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*