Deklarata e ish-ushtares së UÇK’së, pasi ishte zënë rob nga ushtria serbe |PAMJE

Spread the love
...

11/01/2019

Në dhjetor të vitit 1998, ushtria serbe kishe zënë robër nëntë ushtarë të UÇK-së. Në mesin e tyre ishte edhe Merita Ramadani nga fshati Likofc i Drenasit, e cila në atë kohë ishte vetëm 16-vjeçare, trasmeton Gazeta Metro.


Menjëherë pas lirimit, Merita ka rrëfyer për mediat e huaja se nuk e priste të dilte e gjallë nga duart e ushtrisë serbe, ajo për më tej ka treguar keqtrajtimin që i kanë bërë forcat serbe gjatë kohës sa ishte mbajtur robëreshë.

“Mund të them se për mua kjo është lindje e dytë, lirimi i djeshëm ka qenë diçka e papritur, nuk kam besuar se do të lirohem. Na kanë maltretuar në mënyrën më të poshtër, siç e kanë zakon të përdorin në gra e fëmijë, e në femra shqiptare”, kishte thënë Ramadani, pas lirimit, transmeton Magazina.al.

Lirimi i Meritës dhe 8 ushtarëve tjerë të UÇK-së, ishte bërë duke përmbushur një marrëveshje sekrete nën të cilën UÇK-ja më pas kishte liruar 5 serbë të burgosur.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*