“BE-ja nuk duhet të përcaktojë se kush e udhëheq dialogun, sepse ekipi e përfaqëson Kosovën dhe jo BE-në”

Spread the love

“BE-ja nuk duhet të përcaktojë se kush e udhëheq dialogun, sepse ekipi e përfaqëson Kosovën dhe jo BE-në”

NGA: G.B MË: 20 DHJETOR 2018

Hashim Thaçi, Federica Mogherini dhe Aleksandar Vuqiç

Kuvendi i Kosovës ka formuar ekipin për dialogun me Serbinë, pjesë e të cilit nuk është Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje.

Në anën tjetër, BE ka thënë se ekipi nuk është i nevojshëm, pasi dialogu do të udhëhiqet nga presidenti Hashim Thaçi.

Lidhur me këtë, njohësi i çështjeve politike në vend, Fadil Lepaja, ka thënë për gazetën “Bota sot” se duhen bërë ende përpjekje që t’i përfshijë edhe partitë tjera të opozitës.

“Tash, ekipi është themeluar bazuar në strukturën partiake në parlament dhe përbërja është varur nga partitë. Mendoj se duhen bërë ende përpjekje për t’i përfshirë edhe partitë e tjera të opozitës.”, është shprehur ai.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*