Sot 23 vjet nga ofensiva serbe mbi popullatën e fshatit Skifteraj

Spread the love
May be an image of 11 people, people standing and outdoors

Në nderim të të vrarëve të fshatit Skifteraj, në ofensivën serbe të 15 prillit 1999, kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti, kryetari i kuvendit komunal Bekim Azizi, drejtor të drejtorive komunale, përfaqësues të organizatave të dala nga lufta, dhe qytetarë të fshatit Skifteraj, kanë bërë sot homazhe, te varrezat e dëshmorëve në Viti, si dhe tek varrezat e viktimave në periferi të fshatit Skifteraj.

Fshati Skifteraj i komunës së Vitisë, ishte cak i forcave serbe më 15 prill të vitit 1999-të. Në këtë ofensivë u vranë 6 banorë të këtij fshati, si dhe mbi 17 banorë mbetën të plagosur.Në kujtim të kësaj date, në fshatin Skifteraj është hapur edhe një ekspozitë me fotografi, nga ngjarjet e 15 prillit 1999.KK viti

May be an image of 5 people, monument and outdoors
May be an image of 19 people, people standing and outdoors
May be an image of 9 people, people standing, monument and outdoors

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*