Ish-ministri gjerman kërkon që BE-ja të mbajë premtimin për liberalizimin e vizave për Kosovën, Lajçak pajtohet me të

Spread the love

Bashkimi Evropian duhet të mbajë premtimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Kështu është shprehur ish-ministri gjerman për Evropën, Michael Roth pas një takimi që ka pasur me të dërguarin special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Roth ka shtuar se Ballkani Perëndimor i takon BE-së, duke kërkuar gjithashtu nga BE-ja që të nis negociatat për pranimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

“Shtetet e Ballkanit Perëndimor na takojnë dhe meritojnë më shumë se veç fjalë goje. BE-ja duhet t’i mbajë premtimet, duke nisur nga bisedimet për pranim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, e liberalizimin e vizave për Kosovën”, ka shkruar Roth në Twitter.

E me këtë qëndrim të tij, është pajtuar edhe Lajçak i cili ka rishpërndarë këtë deklaratë të Roth duke shkruar se “nuk mund të pajtohesha më shumë me vlerësimin tuaj”

Kujtojmë se Michael Roth kishte shërbyer në postin e ministrit shtetëror për Evropën në periudhën 2014-2021, nën Angela Merkelin. 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*