E nisi vitin me këmbë të mbarë, Kosova me sy kah Liga e Kombeve dhe kualifikimi në “Euro 2024”

Spread the love

“Dardanët” e nisën vitin 2022 me këmbë të mbarë pasi e mundën Burkina Fason 5:0 dhe barazuan me Zvicrën 1:1. Tash, fokusi i Kosovës është tek muaji qershor, ku e presin katër ndeshje të Ligës së Kombeve, në rrugëtimin drejt kualifikimit në Euro 2024

Ekipi kombëtar i Kosovës e nisi me këmbë të mbarë vitin 2022.

“Dardanët” ishin superiorë ndaj Burkina Fasos javën e kaluar, të cilën e mposhtën 5:0.

Ndërsa mbrëmë e bënë një tjetër paraqitje pozitive duke barazuar me Zvicrën në udhëtim, 1:1.

Goli i Milot Rashicës i gëzoi pa masë tifozët e shumtë shqiptarë që ishin të pranishëm në stadium në miqësoren që u cilësua si vëllazërore.

Me trajnerin e ri, Alain Giresse, Verdhekaltrit kishin pamje krejt tjetër për dallim nga viti 2021, i cili ishte dëshpërues për ta.

E tash, Milot Rashica me shokë tash po shikojnë përpara.

Ata janë të fokusuar tek Liga e Kombeve për Euro 2024, e cila do të nisë në muajin qershor.

Kosova e mësoi mbrëmë edhe kundërshtarin e tretë të grupit, që është Qipro, krahas Greqisë dhe Irlandës së Veriut.

Në fakt, muaji i qershive do të jetë i stër-ngjeshur për “Dardanët” pasi do t’i zhvillojnë plot katër ndeshje.

Më 2 qershor do ta vizitojnë Qipron e më 5 të atij muaji do ta presin Greqinë në “Fadil Vokrri”.

Më pas, ekipi i Giresse më 9 qershor luan përsëri në shtëpi, ndaj Irlandës Veriore. E më 12 qershor e viziton Greqinë.

Ndeshjet e këtij muaji e kanë rritur optimizmin në taborin “Dardan” për ta siguruar kualifikimin historik në Euro 2024

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*