“Rusia po humb” /Shkatërrime të mëdha për trupat ruse, vetëm edhe kaq ditë mund të luftojnë ndaj Ukrainës

Spread the love

Forcat ruse mund të jenë në gjendje të mbajnë kapacitetin e plotë luftarak vetëm për ‘dhjetë deri në 14’ ditë të tjera.

Kështu kanë deklaruar mbrëmë burime të larta të mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar, raporton DailyMail, përcjell Bota sot.

Sipas inteligjencës, deri në atë kohë ata mund të luftojnë pa bërë ndonjë përparim të rëndësishëm – ndërkohë që e kanë të vështirë të mbajnë terren.ImageTrupat ruse kanë nisur sulme më shkatërruese në qytetin port të Kharkiv, me shpërthime që ndriçuan qiellin natënFOTO GALERI

Pavarësisht një ditë tjetër në të cilën bomba ranë në qytetet ukrainase, duke përfshirë Kievin dhe Kharkivin, rezistenca ndaj sulmit ka bërë që pushtimi të bëjë hapa pas, pranuan për herë të parë të hënën aleatët e Vladimir Putin.

Dhe zyrtarët amerikanë thanë se përparimi tokësor, tani në javën e tretë, kishte ngecur kryesisht.

Një burim i lartë në Mbretërinë e Bashkuar tha mbrëmë: Rusisë po i ikën Ukraina.

Po i mbaron fuqia punëtore dhe po i mbaron energjia. Për sa kohë që ne vazhdojmë të shtypim, ata kanë dhjetë deri në 14 ditë përpara se të arrijnë pikën e tyre kulmore.ImageTrupat ruse kanë nisur sulme më shkatërruese në qytetin port të Kharkiv, me shpërthime që ndriçuan qiellin natënFOTO GALERI

“Ajo është kur forca e rezistencës së Ukrainës duhet të bëhet më e madhe se forca sulmuese e Rusisë.”

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha gjithashtu në një video të publikuar në orët e para të mëngjesit të së martës se “mbrojtësit e guximshëm të Ukrainës vazhdojnë të shkaktojnë humbje shkatërruese mbi trupat ruse”.

Ai shtoi: “Së shpejti numri i helikopterëve të rrëzuar të Rusisë do të arrijë në qindra njësi. Ata kanë humbur tashmë 80 avionë luftarakë. Qindra tanke dhe mijëra njësi të tjera pajisjesh. Në 19 ditë, ushtria ruse ka humbur më shumë në Ukrainë sesa në dy luftëra të përgjakshme dhe shumëvjeçare në Çeçeni”.ImageNjë ushtar ecën përpara një tanku të shkatërruar rus në Kharkiv, Ukrainë, të hënënFOTO GALERI

Duke kundërshtuar pretendimet publike të ushtrisë së Moskës se “gjithçka po shkon sipas planit”, shefi i Gardës Kombëtare Ruse, Viktor Zolotov – dikur i ngarkuar me sigurinë personale të Putinit – pranoi se “jo gjithçka po shkon aq shpejt sa do të donim”.

Por ai ende këmbënguli se Rusia do të arrinte fitoren “hap pas hapi”.

Kremlini tha gjithashtu se mund të zgjedhë ende të marrë kontrollin e qyteteve të mëdha në Ukrainë, pavarësisht pretendimeve të rreme se qëllimi i ‘operacionit të tij special ushtarak’ është ‘çlirimi’ i vendit.

Ajo vjen pasi u shfaqën pamjet e trupave ruse duke nisur sulme më shkatërruese në qytetin Kharkiv, me shpërthime që ndriçuan qiellin e natës./Bota sot/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*