Gazeta spanjolle në lajmin për refugjatët ukrainas, kujton edhe eksodin e kosovarëve për shkak të agresionit serb

Spread the love

Dy dekada pas, një media ndërkombëtare kujton edhe eksodin e shqiptarëve të Kosovës, kur gjatë luftës në 1998-1999, rreth një milion shqiptarë u detyruan nga forcat paramilitare serbe të shpërnguleshin në Shqipëri dhe Maqedoni.

Në ditën e tetë, ukrainasit po vazhdojnë të përballen me agresionin rus.

Sipas agjencisë së OKB-së për refugjatët më shumë se 1 milion persona janë larguar nga Ukraina për shkak të agresionit rus, shkruan The Guardian.

Kreu i kreu i agjencisë së Kombeve të Bashkuara për refugjatët, Filippo Grandi tha:

“Në vetëm shtatë ditë ne kemi qenë dëshmitarë të eksodit të një milion refugjatësh nga Ukraina në vendet fqinje. Ka ardhur koha që lufta të marrë fund”, tha ai.

Ndërkohë, gazeta spanjolle El Pais, në një artikull sot, shkruan se pushtimi rus po nxit eksodin më të madh të refugjatëve në 75 vjetët e fundit, kjo pasi sipas kësaj gazete eksodi ukrainas, po shkon në rrugën për të qenë më i madhi në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Madhësia e krizës humanitare në Ukrainë – një vend me 44.3 milionë banorë – është evident në shpejtësinë me të cilën ndryshojnë shifrat. Kur ofensiva ruse filloi vetëm shtatë ditë më parë, u fol për dhjetëra mijëra refugjatë të mundshëm. Disa ditë më vonë kishte tashmë qindra mijëra. Dhe, këtë të mërkurë, agjencia e OKB-së për refugjatët, Acnur, ka vlerësuar në katër milionë “njerëz që mund të arratisen nga Ukraina në javët dhe muajt e ardhshëm”. Një milion e kanë bërë tashmë këtë, siç njoftoi të enjten kreu i UNHCR-së, Filippo Grandi. “Në vetëm shtatë ditë ne kemi qenë dëshmitarë të një eksodi prej një milion refugjatësh nga Ukraina në vendet fqinje. Për shumë miliona të tjerë brenda Ukrainës, është koha që armët të bien në mënyrë që ndihma jetike humanitare të mund t’i arrijë ato, “tha ai në Twitter, shkruan El Pais.

Komisioni Evropian i ka dhënë shpejt dritën jeshile këtë të mërkurë një projekti për të aplikuar mbrojtje ndërkombëtare për të gjithë njerëzit që vijnë nga Ukraina. Këshilli i Ministrave të BE-së pritet ta miratojë këtë të enjte. Është një mekanizëm i krijuar në vitin 2001, pas luftërave ballkanike, i cili nuk është përdorur kurrë. “Fatkeqësisht, ne duhet të përgatitemi për ardhjen e miliona njerëzve,” paralajmëroi të martën Komisionerja Evropiane për Punët e Brendshme Ylva Johansson.

Numri global është edhe më i ulët, por ritmi i eksodit është më i shpejtë se në vitin 2015 – kur më shumë se një milion njerëz, kryesisht sirianë, afganë dhe irakenë, hynë në BE – dhe se në precedentin më të afërt në tokën evropiane: 1999. Ky vit, rreth 800,000 shqiptarë të Kosovës u larguan, kryesisht në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut, kur nisën bombardimet e NATO-s kundër Serbisë. Po atë dekadë, lufta në Bosnje la 1.2 milionë refugjatë. Tashmë në atë kohë, shkalla e fluturimit konsiderohej e padëgjuar që nga Lufta e Dytë Botërore. “Nëse lufta në Ukrainë vazhdon, pasojat demografike mund të jenë kolosale në krahasim me ato të shkaktuara nga shpërbërja e ish-Jugosllavisë,” thotë Dumitru Sandu, një ekspert mbi migracionin dhe profesor i sociologjisë në Universitetin e Bukureshtit.

Rumania ka përjetuar vetëm një krizë të ngjashme: kur dhjetëra mijëra polakë – përfshirë anëtarë të qeverisë – u kapën nga autoritetet rumune menjëherë pasi BRSS pushtoi Poloninë pas shpalljes së Luftës së Dytë Botërore.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*