Merr fund ëndrra e “Zgjoit”, nuk nominohet për Oscar

Spread the love
Merr fund ëndrra e “Zgjoit”, nuk nominohet për Oscar

Filmi kosovar i Blerta Bashollit iu afrua shumë ëndrrës për t’u bërë filmi i parë tërësisht kosovar i nominuar në kategorinë e “Filmit më të mirë ndërkombëtar” në Oscar.

Por ëndrra përfundoi këtu, pasi filmi nuk arriti të nominohej nga “Academy Awards”, raporton Zeri.info.

Në këtë kategori i nominuan filmi nga Butani, “Lunana: A Yak in the Classroom”, në regji të Pawo Choyning Dorji. Filmat e tjerë që konkurrojnë për çmimin më të mirë ndërkombëtar këtë vit janë “Drive My Car” i Japonisë, “The Hand of God” i Italisë, “Flee” i Danimarkës dhe “The Worst Person in the World” i Norvegjisë.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*