Vetëm 1 mijë e 709 persona deri tani, kanë marrë dozën e tretë të vaksinës në Viti

Spread the love

Vetëm një mijë e 709 persona deri tani kanë marrë dozën e tretë të vaksinës anticovid, në komunën e Vitisë.

Kështu ka bërë të ditur, drejtoresha e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në këtë qytet, Vjollca Kadolli.

Ajo nëpërmjet një postimi në Facebook, ka bërë të ditura edhe statistika të tjera sa i përketë vaksinimit kundër koronavirusit, proces ky që bëhet çdo ditë në QKMF e qytetit, në ndërrimin e parë.

Sipas Kadollit, deri më sot Vitia ka administruar gjithsejë 41 mijë 781 doza antiCovid, ndërsa me dozë të parë janë vaksinuar 21 mijë 487 vitias

Ndërkohë, siç thotë ajo, dozën e dytë e kanë marrë 18 mijë 585 persona që kur ka filuar aplikimi i dozës së dytë në vend sipas protokolleve të Ministrisë së Shëndetësisë, transmeton Plus TV.

Kadolli tha se aktualishtë janë 675 raste aktive me covid në këtë komunë. Në fund, ajo ka apeluar tek qytetarët që vaksinohen pasi vaksina është mbrojtja më e mirë kundër koronavirusit dhe formave të rënda të sëmundjes.

Ndryshe, Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi, ka bërë të ditur se sot do të bëhet shqyrtimi i masave kundër COVID-19, nga komiteti për menaxhimin e pandemisë, duke filluar nga ora 14:00.

Në këtë mbledhje do të bëhet vlerësimi i situatës epidemiologjike dhe analizimi i vendosjes së masave të reja. /PlusTV/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*