Sot është përvjetori i vrasjes së Zahir Pajazitit

Spread the love

Sot janë bërë 25 vjet që nga vrasja e heroit të Kosovës, Zahir Pajaziti.Ai shte njëri nga komandantët e parë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK-së). Lindi më 1 Nëntor 1962 në fshatin Orllan të Komunës së Podujevës dhe ra dëshmorë më 31 Janar 1997 në fshatin Pestovë të Komunës së Vushtrrisë, pasi ra në një pritë të organizuar nga forcat serbe.Njihet si Pushka e Parë e Lirisë, ndërkaq pas përfundimit të luftës, ai u shpall Hero i Kosovë

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*