OSMANI I REAGON ASHPËR VULINIT PAS DEKLARATAVE PËR MASAKRËN E REÇAKUT

Spread the love

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar ashpër ndaj deklaratës të ministrit serb, Aleksander Vulin, i cili e quajti “trillim” dhe gënjeshtër masakrën e Reçakut.

Në një deklaratë të lëshuar nga presidenca, Osmani ka thënë për Vulinin se ish-zëdhënësi i gruas së Millosheviqit po mundohet që me propagandë të përpiqet të ndryshojë faktet historike, por që kjo siç thotë Osmani është e pamundshme dhe e paarritshme.

“Ish-zëdhënësi i gruas së kriminelit Millosheviq, me propagandë po përpiqet t`i ndryshojë faktet historike. E pamundshme dhe e paarritshme. Në Reçak ka ndodhur krim kundër njerëzimit. Ky fakt është i njohur dhe i dokumentuar botërisht. Tendencat e Vullinit shpërfaqin ambicien e Serbisë për ndryshimin e historisë, kjo përpjekje e kamotshme e këtij shteti në relacion me Kosovën”,  thuhet në reagim.

Ajo tutje ka thënë se përpjekje të tilla nga ana e Serbisë janë vazhdimësi e mendësisë së regjimit të Millosheviqit.

Deklarata e plotë e presidentes Osmani:

Ish-zëdhënësi i gruas së kriminelit Millosheviq, me propagandë po përpiqet t`i ndryshojë faktet historike. E pamundshme dhe e paarritshme. Në Reçak ka ndodhur krim kundër njerëzimit. Ky fakt është i njohur dhe i dokumentuar botërisht. Tendencat e Vullinit shpërfaqin ambicien e Serbisë për ndryshimin e historisë, kjo përpjekje e kamotshme e këtij shteti në relacion me Kosovën.

Përpjekjet e tilla janë vazhdimësi e mendësisë së regjimit të Millosheviqit, nga e cila nuk po arrin të shkëputet Vullini si një besnik i tij. Mohimi i fakteve të luftës nëpërmjet rehabilitimit të kriminelëve të luftës është krim i përsëritur.

Por, e vërteta për Reçakun është me e fuqishme se çfarëdo propagande e Vullinit dhe bashkëmendimtarëve të tij. Ata mund të bëjnë filma, por në Reçak e anekënd Kosovës ka ndodhur një realitet që ka shpërfaqur qëllimin e shtetit serb për shfarosjen e popullit shqiptar në Kosovë. Pikërisht shkaku i Reçakut dhe masakrave të tjera,  NATO ndërhyri ushtarakisht ndaj Serbisë dhe caqeve ushtarake të saj në Kosovë për ta ndalur mizorinë e një regjimi gjenocidal.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*