Pas BE-së, edhe Ambasada amerikane kërkon progres real në dialogun Kosovë-Serbi

Spread the love

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë i ka dhënë mbështetje përfaqësuesit special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë se është koha për përparim të vërtetë në dialog.

“I dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Lajçak ka të drejtë, është koha për progres real në dialogun Kosovë-Serbi. Bëjeni…”shkruan Giacobbe.

Ndryshe, të martën në Bruksel janë mbajtur takimet në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi.

I ngarkuari me punë në Ambasadën Amerikane në Kosovë, Nicholas Giacobbe në një postim në Twitter shkruan se Lajçak ka të drejtë dhe është koha për progres real në dialogun Kosovë-Serbi.

Takimet në Bruksel janë mbajtur të ndara në nivel kryenegociatorësh me Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe nuk ka pasur takim trepalësh.

Ai në një postim në Twitter Lajçak ka bërë të ditur se gjatë takimeve të ndara me Besnik Bislimin dhe Petar Petkoviq ka përsëritur qëndrimin e vendeve anëtare të BE-së se është i nevojshëm një përparim në rrjedhën e dialogut.

“Sot prita dy kryenegociatorët dhe delegacionet e tyre në takime të veçanta për çështjet e pazgjidhura dhe rrugën përpara në dialog. Unë gjithashtu i informova për Këshillin e BE-së të hënën dhe përsërita pritjet e vendeve anëtare. Është koha për përparim të vërtetë”, kishte shkruar Lajçak.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*