83 TË SHËRUAR DHE 132 RASTE ME COVID-19!

Spread the love
Imazhi mund të përmbajë: tekst

83 TË SHËRUAR DHE 132 RASTE ME COVID-19!

Më datën 15 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 486 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 132 raste pozitive.Numri total i rasteve pozitive është 5.369 raste nga 29.546 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 118 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Më datë 15 korrik 2020, janë shëruar 83 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 2.545 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.706. Rastet pozitive janë nga:

komuna Prishtinë 47 raste,

komuna Ferizaj 16 raste,

komuna Mitrovicë 16 raste,

komuna Gjilan 12 raste,

komuna Podujevë 6 raste,

komuna Vushtrri 5 raste,

komuna Viti 4 raste,

komuna Drenas 4 raste,

komuna Fushë Kosovë 4 raste,

komuna Pejë 3 raste,

komuna Prizren 3 raste,

komuna Deçan 2 raste,

komuna Kaçanik 2 raste dhe

me nga 1 rast komunat: Kamenicë, Klinë, Graçanicë, Kllokot, Mitrovicë e veriut, Obiliq, Rahovec dhe Skenderaj.

Të nderuar qytetarë! Virusi është kudo! Ju lutemi përmbajuni rekomandimeve! Virusi vret!Zbatimin e rekomandimeve të Institutit Kombëtar dhe Ministrisë së Shëndetësisë duhet ta bëjë çdo qytetar i Republikës së Kosovës, që të ruajë veten, të afërmit dhe të tjerët.BARTJA E MASKAVE MBETET OBLIGATIVE!Apelojmë te qytetarët, bizneset, gastronomia, që në mënyrë strikte të respektojnë distancën fizike,

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*