Emisari francez thotë se ka ardhur me një porosi të veçantë për Albin Kurtin!

Spread the love

Emisari francez thotë se ka ardhur me një porosi të veçantë për Albin Kurtin!

MË: 10 MARS 2020 Bota Sot

Albin Kurti, Emmanuel Bonne

Ka filluar takimi ndërmjet kryministrit të Kosovës Albin Kurti dhe emisarëve specialë të presidentit të Francës Emmanuel Mcron dhe kancelares gjermane, Angela Merkel.

Ky takim po mbahet në ndërtesën e Qeverisë së Kosovës.

Emisari francez Emmanuel Bonne, para takimit ka thënë se në Kosovë kanë ardhur për t’i sjellë një porosi të veçantë kryeministrit Kurti.

“I kemi sjellë porosi të veçantë kryeministrit, për këtë arsye kemi ardhur”, ka thënë Bonne.

Delegacioni franko-gjerman përbëhet nga këshilltarët kryesorë të kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emmanuel Macron, Jan Hecker dhe Emmanuel Bonne.

Vizita e këshilltarëve të dy njerëzve më të pushtetshëm të Evropës vjen në një kohë kur është shtuar presioni për heqjen e taksës dhe rinisjen e dialogut me Serbinë.

Vetë kryeministri Kurti kërkon që Bashkimi Evropian të luajë rolin e tij në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, pavarësisht dallimeve që ekzistojnë mes vendeve anëtare.

Ndërkohë, pas takimit me kryeministrin, emisarët e Macron dhe Merkel do të takohen edhe me presidentin e vendit, Hashim Thaçi.

Njoftimin për takimin e Thaçit me emisarët special e ka bërë të ditur zyra e presidentit.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*