Thirrjet e dhimbshme të nënës turke pas tërmetit: Ju lutem shpëtomani vajzën

Spread the love

“Merr bijën time, unë nuk jam asgjë pa të”, janë thirrjet e një nëne turke e cila iu lutet autoriteteve që ta shpëtojnë vajzën e saj nga rrënojat që la pas tërmeti që goditi Turqinë Lindore të premten në mbrëmje. Kjo vajzë bashkë me të ëmën janë nxjerrë të gjalla nga një ndërtes. Por të gjallë ekipet e kërkim-shpëtimit nuk kanë mundur që ta nxjerrin burrin e kësaj zonje. Ai u nxor nga gërmadhat i vdekur bashkë me 38 viktima të tjera.

Një grua rreth 35-vjecare dhe vajza e saj janë nxjerrë të gjalla nga gërmadhat e një ndërtese në rrethin Mustafa Pasa në Elazig të Turqisë Lindore. Ajo kishte mbetur e ngujuar nën gërmadha bashkë me vajzën e saj të mitur.               

E para që u nxorr nga gërmadhat ishte nëna. Ajo dëgjohet duke iu lutur autoriteve turke që t’ia shpëtojnë vajzën.

““Të lutem më nxirr jashtë, nuk mund ta duroj më. Merre vajzën time, unë nuk jam asgjë pa fëmijën tim, “dëgjohet gruaja duke iu lutur autoriteve turke.

E nga tërmeti me magnitudë prej 6.8 shkallësh të rihterit goditi Turqinë Lindore të premten në mbrëmje, duke vrarë 38 persona si dhe 104 të tjerë janë duke marre tretman mjekësor.

Ndërkohë në zonat e prekura nga tërmeti janë dërguar mbi 10 mijë tenda me 17 mijë shtretër, 37 mijë batanije, ngrohje e furnizime ushqimore.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*