Vije propozimi për emrin e presidentit

Spread the love

Vije propozimi për emrin e presidentit

I

Albin Kurti dhe Isa Mustafa

Vetëvendosje dhe LDK ende nuk kanë arritur të gjejnë gjuhë të përbashkët për koalicionin, e kjo po bëhet për shkak të postit të presidentit.

Ish ambasadori i Kosovës, Lulzim Peci, në një postim në rrjetin social Facebook, ka dhënë një propozim për postin e presidentit.

Ai mendon se Prof. Dr. Muhamedin Kullashi do të ishte ai i cili i plotëson kriteret e kërkuara.

Peci ka shkruar për veprimtarinë e Kullashit, teksa thotë se ai mund ta rindërtojë imazhin e rrënuar të vendin tonë.

Postimi i plotë:

Derisa VV dhe LDK nuk po munden te dakordohen per postin e Presidentit, po ju propozoj, ne baze te mendimit tim, personin ideal per kete pozite qe do te ishte simbol i unitetit te brendshem dhe do e nderonte vendin tone ne prezentimin nderkombetare.

Ky personalitet, i cili i ploteson keto kritere ne te gjitha aspektet eshte akademiku, veprimtari politik dhe diplomati i shquar Prof.Dr. Muhamedin Kullashi.

Prof. Dr. Muhamedin Kullashi ishte profesor i filozofise ne Universitetin e VIII te Parisit, bashkethemelues i Komitetit te Kosoves ne Paris se bashku me intelektuale te shquar te ketij vendi, dhe Ambasador i Kosoves ne France. Ai ka botuar me dhjetera libra dhe punime shkencore ne gjuhen frenge, angleze, spanjolle, kroate dhe shqipe.

Por, mbi te gjitha ate e shquan integriteti i larte personal, dhe eshte nder humanistet e rralle qe ka vendi yne.

Prof. Kullashi do i jepte kredibilitet postit te presidentit, dhe do na ndihmonte ta rindertojme tanime imazhin e rrenuar te vendit tone. Bota sot

Image

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*