Spread the love

Formacionet e mundshme: Ajax – Juventus

10 Prill 2019

Ajax, skuadra plot befasi, do të presë italianët e Juventusit në ndeshjen e parë të çerekfinales së Ligës së Kampionëve.

Herën e fundit, bardhezinjtë triumfuan kundër Atletico Madridit në saje të një “hat-trick” të Cristiano Ronaldos. Nga ana tjetër, Ajax bëri një rikthim të shkëlqyeshëm në Santiago Bernabeu për të mposhtur Real Madridin.

Të dyja skuadrat kanë regjistruar fitore në ndeshjet e tyre të fundit në ligë. Juventusi mundi Milanin me rezultat të ngushtë 2-1, ndërsa holandezët triumfuan kundër Willem II me rezultat 4-1.

Theksojmë se këto dyja skuadrat do të takohen për herë të parë që nga nëntori i vitit 2004. Gjigantët holandezë nuk kanë triumfuar kundër italianëve në këtë garë që prej fitimit të finales së Kupës Evropiane në vitin 1973.

Juve janë të pamposhtur në secilën prej nëntë ndeshjeve të tyre evropiane kundër Ajaxit, duke përfshirë një fitore 1-0 kur palët u takuan së fundmi në Amsterdam.

Ajax: Onana; Kristensen, De Ligt, Blind, Tagliafico; De Beek, De Jong, Schone; Ziyech, Tadic dhe Neres.

Juventus: Szczesny; Cancelo, Bonucci, Chiellini, Sandro; Pjanic, Bentancur, Matuidi; Bernardeschi, Mandzukic dhe Rona

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*