Notat e lojtarëve të Kosovës për ndeshjen me Danimarkën – shkëlqejnë Rrahmani dhe Celina

Spread the love

Notat e lojtarëve të Kosovës për ndeshjen me Danimarkën – shkëlqejnë Rrahmani dhe Celina

Kosova ka arritur të barazojë me Danimarkën (2-2), duke treguar që është  gatshme të matet edhe me kombëtaret e forta.

Djelmoshat e Bernard Challandes ishin dy herë në epërsi, duke treguar, lojë të bukur dhe me aksione.

Mbrojtja edhe kur ishte nën presing e nxirrte topin drejt sulmit me pasime dhe në qetësi.

Lojtarët që shkëlqyen në këtë takim ishin Amir Rrahmani dhe Bersant Celina.

Edhe pse shumica e lojtarëve janë të rinj, po luajnë me qetësi dhe kanë fituar përvojë.

Telegrafi Sport i ka vlerësuar lojtarët për paraqitjen e sotme.

Formacionin startues

Aro Muriq 6.5

Nuk kishte shumë punë në pjesën e parë, duke e pasur vetëm një goditje në në kuadrat dhe e neutralizojë lehtë. Di të bëjë disa dalje të pakontrolluar që kanë mundur të na kushtojnë, por mbetet portier stabil.

Mërgim Vojvoda 7.5

Ndeshja më e mirë e tij prej se luan për Kosovën. Mbron mirë, por dhe di të dal në sulm. I ka përmirësuar edhe harkimet në zonë dhe di të jetë i rrezikshëm.

Amir Rrahmani 8

Mbrojtësi i Dinamo Zagrebit kishte paraqitje brialiante. Ai përveç që e shënoi golin e parë dhe është i rrezikshëm në goditjet standarde, mbrojti mirë. Mbetet ndër më të mirët te Kosova.

Fidan Aliti 7

Mbrojtësi i Kalmarit si gjithmonë me paraqitje solide. Spastron zonën, di të pasojë mirë dhe e ruan qetësinë. Nuk kishte faj te asnjëri gol.

Leart Paqarada 6.5

Paraqitje e mirë, por mundet edhe më mirë. Në disa raste e vononte harkimin, kur kombinonte mirë me Celinën dhe Zenelin.

Herolind Shala 7

Kapiteni bëri paraqitje të kënaqshme. Po të mos ishte penallti që u shkaktua paqëllim, do të ishte ndër më të votuarit. E nxjerr skuadrën nga mbrojtja dhe pason saktë. Jep gjithmonë maksimumin.

Besar Halimi 7

Mesfushori kthehet të luajë si startues dhe e bën mjaftë mirë. Asiston te goli i parë dhe harxhon shumë energji duke vrapuar. Mundet edhe më mirë, pasi ka vizion për lojë.

Bersant Celina 8

Ylli i mbrëmjes së sotme. Pas një mungese prej pesë muajsh ai u kthye më i pjekur, si njeri dhe si lojtar. Merr topin, pason, gjuan, rrezikon. Lufton nga minuta e parë dhe shënon gol të bukur.

Milot Rashica 6.5

Ai nuk ka çfarë të dëshmojë pasi po luan me sukses në Bundesligë. Në pjesën e parë Kosova sulmonte në krahun e majtë më shumë gjë që e penalizoi. Challandes edhe e ruajti për ndeshjen me Bullgarinë, duke luajtur vetëm 45 minuta.

Arbër Zeneli 7.5

Mesfushori i krahut zhvilloi edhe një ndeshje të mirë me Kosovën. Kalon mbrojtësit, rrezikon me goditje dhe asiston te goli i dytë. Njëri prej më të mirëve në fushë.

Vedat Muriqi 7

Sulmuesi prizrenas edhe një herë tregoi se di të luftojë me mbrojtës të fuqishëm. Di të bëjë hapësirë dhe pason topin në krahë. Ishte i pafat pasi në pjesën e parë ka mundur të shënojë.

Zëvendësimet dhe trajneri

Edon Zhegrova 5.5

Lojtari më i dobët i ndeshjes. E vonon pasimin, driblon pa nevojë dhe shpesh i irriton edhe tifozët. Ka talent të madh, por nuk e shfrytëzon si duhet. Nga një top i humbur i tij erdhi edhe penalltia.

Samir Ujkani 6

Kthehet ta ruajë portën pas mungesës në dy ndeshje. Nuk kishte asnjë faj te asnjëra gol. Mbetet kapiten dhe i respektuar nga lojtarët e tjerë.

Bernard Challandes 7.5

Trajneri ua ka injektuar besimin djelmoshave tanë. Ata luajnë me përgjegjësi në mbrojtje dhe dëfrehen në sulm.

Për të nuk ka lojtar të pazëvendësueshëm dhe arrin që çdo mungesë ta mbulojë shumë mirë. Kosova e tij ende nuk ka humbur. /Telegrafi/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*