Pas Thaçit dhe Veselit edhe Limaj thikë pas shpine Haradinajt

Spread the love

Pas Thaçit dhe Veselit edhe Limaj thikë pas shpine Haradinajt

Pas Thaçit dhe Veselit edhe Limaj thikë pas shpine Haradinajt

Fatmir Limaj pas takimit me njerëzit e administratës së Trump-it është zbutur në qëndrimin për taksën ndaj produkteve serbe, duke e lënë kryeministrin Ramush Haradinajn të vetmin që insiston në mbajtjen e taksës.

Dy bashkëkryesuesit e ekipit negociator të krijuar me platformë të Kuvendit, Fatmir Limaj e Shpend Ahmeti, janë takuar me delegacionin amerikan sot në zyrën e presidentit Hashim Thaçi.

Limaj në Facebook ka shkruar se delegacionit amerikan u ka thënë se po punojnë që të unifikojnë qëndrimin rreth taksës, në mënyrë që të mundësohet fillimi i dialogut, duke marrë parasysh këshillat e amerikanëve, transmeton Gazeta Express.

“Shfrytëzova rastin për thënë se vendimi për taksën ka qenë vendim shtetëror dhe tashmë është e qartë se ka këndvështrime të ndryshme rreth kësaj teme. I sigurova që po punojmë fuqishëm që institucionet e Kosovës rreth kësaj çështjeje të kenë një qëndrim unik i cili do t’i mundësonte edhe fillimin e dialogut duke marrë parasysh këshillat e miqve tanë amerikanë”, shkruan ndër të tjera Limaj.

Dihet se këshillat e amerikanëve janë që taksa të hiqet, ndërsa ky është edhe kushti që Serbia ka vënë për ta vazhduar dialogun.

Postimi i plotë i Limajt:

Sot në zyrën e presidentit, ne si Delegacion Shtetëror për Bisedime me Serbinë, u takuam me përfaqësuesit e lartë të Këshillit Kombëtar të Sigurisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, John Erath dhe Brad Berkley,

Unë shfrytëzova rastin që dy zyrtarët e lartë të Shtëpisë së Bardhë t’i njoftoj për punën e deritanishme të Delegacionit Shtetëror, për parapërgatitjet që po i bëjmë për dialogoun e mundshëm me Serbinë.

Njoftova për përgatitjen e platformës për bisedime e cila, pas miratimit nga ana e institucioneve, është proceduar në Kuvend dhe shpresoj që Kuvendi i Kosovës të diskutojë dhe votojë këtë platformë e cila do ta paraqesë qëndrimin zyrtar të Kosovës në dialogun e ardhshëm me Serbinë.

Gjithashtu shpreha shqetësimin tonë për sjelljen e shtetit serb në raport me Kosovën, ndërhyrjen që çdo ditë Serbia i bën në Kosovë dhe ndaj qytetarëve të Kosovës, pengesat që i bën Kosovës dhe qytetarëve të saj. Përmendëm arsyet që na kanë detyruar ta marrim vendimin për taksën.

Përfaqësuesit e lartë të Këshillit Kombëtar të Sigurisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, John Erath dhe Brad Berkley, edhe njëherë paraqitën qëndrimin e njohur amerikan për pezullimin e taksës për t’i dhënë mundësi dialogut dhe përkushtimin e SHBA-ve për të parë sa më shpejt një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë e cila do ta mbyllte njëherë e përgjithmonë konfliktin mes dy vendeve.

Shfrytëzova rastin për të thënë se vendimi për taksën ka qenë vendim shtetëror dhe tashmë është e qartë se ka këndvështrime të ndryshme rreth kësaj teme. I sigurova që po punojmë fuqishëm që institucionet e Kosovës rreth kësaj çështjeje të kenë një qëndrim unik i cili do t’i mundësonte edhe fillimin e dialogut, duke marrë parasysh këshillat e miqve tanë amerikanë.

GAZETAEXPRESS

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*