E saktë deklarata e Thaçit: Ideja për taksën 100% më erdhi nga agresioni serb

Spread the love

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi në një emision televiziv ka thënë se ideja për vendosjen e taksës 100% ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës është marrë nga Enver Hoxhaj në kordinim me Kadri Veselin.

Në një prononcim për Indeksonline këtë e ka konfirmuar edhe vetë zëvëndëskryeministri Hoxhaj.
“Çfarë ka thënë Preisdenti është e saktë! Ky është realiteti dhe kështu ka qenë sesi është formësuar vendimarrja brenda qeverisë”, ka thënë shkurt ai në një bisedë për Indeksonline.

Hoxhaj ka thënë se ka qenë agresioni diplomatik i Serbisë gjatë vitit 2018, që e shtyri të mendojë për vendosjën e taksës.

“Për shkakë të agresionit diplomatik të Serbisë mbi Kosovën në vitin 2018! Kur një vend si Serbia e godet sovranitetin e jashtëm të Kosovës, atëherë një ndër mënyrat e reagimit, ku Kosova ka qenë e detyruar ishte masat ekonomike, taksa, importet serbe ishte masa e vetme e duhur”, ka thënë tutje ai.

Vlen të kujtojmë faktin se vendimi për taksën ishte marrë gjatë muajit nëntor të vitit të kaluar. /indeksonline

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*