Alma Lama përgjigjet pas shkarkimit, publikon intervistën ku ka folur rreth religjionit në Kosovë

Spread the love

Hashim Thaci e shkarkoi Alma Lamën nga posti i ambasadores dy vjet pasi e kishte emëruar. Ministria e Punëve të Jashtme, i ka thënë Expressit se ajo u shkarkua pasi e ka paraqitur Kosovën si vend islamik. Lama si kundërpërgjgije ndaj kësaj, ka publikuar një intervistë në italisht, ku ajo ka treguar se Kosova është shtet sekular dhe e ka luftuar ekstremizmin fetar, dhe nuk është fetar

Alma Lama, ambasadore e Kosovës në Itali, e cila është shkarkuar nga presidenti Hashim Thaçi në fillim të kësaj jave, nuk ka dhënë asnjë deklaratë rreth heqjen e saj nga misioni diplomatik.

Ministria e Punëve të Jashtme, për Gazetën Express të enjten ka thënë se arsyeja kryesore pse u shkarkua Lama, është paraqitja që i ka bërë Kosovës si vend islamik.

Lama, e cila nuk ka pranuar të flas rreth shkarkimit, në profilin e saj në Facebook, ka shpërndarë një intervistë të dhënë për një media italiane, ku pyetët për ekstremizmin fetar dhe Kosovën, si vend mysliman.

“Mendoj që paraqitja e imazhit të Kosovës si vend i radikalizuar, sic e prezantojnë disa medie joprofesionale ose sic e paraqet propaganda e Beogradit, është e dëmshme dhe larg nga e vërteta”, thoshte Lama në një intervistë të saj në qershor të këtij viti.

Ajo ka thënë se Kosova është vend sekular, e jo islamik, në pyetjet e gazetarit që i drejtohej Kosovës ‘si shtet islamik në zemër të Evropës’, transmeton Gazeta Express.

“Fillimisht, Kosova nuk është shtet islamik, por  një shtet sekular në të cilin respektohet liria e feve si në cdo shtet tjetër demokratik. Kosova ka kushtetutën më moderne në Evropë kur bëhet fjalë për lirinë dhe të drejtat e njeriut dhe për kujdesin ndaj minoriteteve”.

“Shumica e popullsisë i takojnë një islami modern, por si shtetet e tjera evropiane, edhe Kosova është sekulare. Secili etiketim si ‘shtet islamik’ është gabim”, kishte shtuar tutje ambasadorja e shkarkuar e Kosovës në Itali.

Lama në këtë intervistë ishte pyetur për ekstremizmin fetar në Kosovë. Në përgjigjen e saj, ajo pranon se ky fenomen është  prezent në vend. Por thotë se ky është si rezultat i vendit që ka dalë jo shumë moti nga lufta.

“Ky është një fenomen i pasluftës kur organizatat e ashtuquajtura humanitare hynë në Kosovë dhe disa prej tyre kishin agjenda religjioze. Është e rëndësishme të theksohet se ka reaguar fuqishëm ndaj eksponentëve të rrezikshme. Disa janë arrestuar”, kishte thënë Lamaj.

Ndërsa Lama ka mohuar që në Kosovë të ketë pasur qendra të trajnimit të xhihadistëve, duke thënë vetëm se ka pasur disa individë që kanë shkuar në Siri në fillim të luftës atje.

Ndryshe, Gazeta Express ka publikuar dje një artikull ku flet për emërimin e Lamës ambasadore, dy vjet më parë. Lama akuzua nga opozita dhe nga çdokush tjetër që përcillte ngjarjet poltiiek, se ka dhënë votën për ta zgjedhur Thacin president në këmbim të postit.

Pasi ishte zgjedhur Thaci president, në shkurt të 2016’ës, ish deputetja e LDK’së disa muaj më vonë ishte akomoduar në Romë ku filloi detyrën e re si ambasadore.

Të martën Presidenca njoftoi se Thaci ka nënshkruar dekretin për shkarkimin e Lamës, e tash ambasadore në Itali do të jetë Bukurie Gjonabalaj, e cila edhe më parë kishte shërbyer të këtë shtet si ambasador. /Express/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*