Thaçi deklarohet për herë të parë rreth vendosjes së taksës 100% për Serbinë

Spread the love

Thaçi deklarohet për herë të parë rreth vendosjes së taksës 100% për Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dje është takuar me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Mike Pompeu.

Pas këtij takimi, Pompeu kërkoi që Kosova të heq tarifën 100% për produktet serbe

“Mendoj se vetë krijimi i rrethanave të reja dhe në Kosovë dhe në Serbi dhe në rajon, por edhe në botë – sepse bota ka ndryshuar, Evropa po ndryshon, rajoni ynë është në udhëkryq – shtojnë domosdoshmërinë e arritjes së marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi”.

Ai tha se Kosova duhet “ta heqë qafe një herë e për gjithmonë çështjen e Serbisë dhe të fokusohet në zhvillimin ekonomik, në rritjen e mirëqenies sociale të qytetarëve, në krijimin e vendeve të reja të punës dhe të mos humbim kohë ne tash e tri dekada, vetëm me Serbinë, Serbinë, Serbinë” botasot

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*